Kurumsal Ofis Nakliyatı

Kurumsal Ofis Nakliyatı

Taşımacılık hizmetleri denilince akla her ne kadar evden eve nakliyat faaliyetleri gelse de bu hizmetlerin çok yönlü kategorilere ayrıldığını belirtmemizde fayda var. Taşımacılık faaliyetlerini kapsayan hizmetlerden bir diğeri de kurumsal ofis nakliyatı olarak ifade ediliyor.

Kurumsal taşımacılık ihtiyaçlarınızı tüm detayları ile pratik ve hızlı bir şekilde karşılayabilmeniz için ise profesyonel firmalardan destek almanız şart. Armağan Nakliyat olarak gerek Trabzon merkezinde ve ilçelerinde, gerekse diğer iller ve bölgelerde çok sayıda kurumsal taşımacılık ihtiyacına çözüm getirdiğimizi bilmenizi isteriz.

Yıllara dayanan tecrübemiz ve uzman kadrolardan oluşturduğumuz ekiplerimiz ile, şehir içi ve şehirler arası faaliyetlerimizle her zaman yanınızda olmaya hazırız. Güler yüzlü personelimiz ve üst düzey müşteri memnuniyetini odaklayan hizmet anlayışımız ile tecrübemizin harmanlandığı kurumsal çözümlerimiz sayesinde hiçbir zahmete girmenize gerek kalmadan işletmenizin taşınmasını sağlıyoruz.

Kurumsal Taşımacılıkta Profesyonel Ekibin Önemi

Kurumsal ofislerin eşya kapasitesi ve demontaj veya montaj hizmetlerine büyük oranda ihtiyaç duyacaklarından ötürü, taşınma sürecinin alanında uzman personellerce yürütülmesi hayati önem taşıyor.

Gerek mobilyalarınızın demontajı, gerekse gerekse montajı yapılırken deforme edilmemesi gerekmekte. Bu hizmeti sağlayabilecek personelin de bu konuda yeteri kadar eğitime ve tecrübeye sahip olması son derece önemli hususlardan biri.

Kurumsal Ofis Taşımacılığın Süreçleri

Armağan Nakliyat aracılığı ile taşınma sürecine başlamaya karar verdiğinizde, her nakliye faaliyetinde olduğu gibi, kurumsal işletme taşımacılığı konusunda da öncelikle ekspertiz hizmeti ile ihtiyaçları tespit ettiğimizi belirtmek isteriz.

Deneyimli personellerimiz tarafından yapılan ekspertiz hizmetlerinde, demontaj ve montaj gereken tüm mobilyalar tespit edilir. Bütün eşyalarınızın özellikleri, maddi değeri ve kaplayacakları hacim belirlenir ve size ne tür bir araç tahsis etmemi gerektiği konusu açıklığa kavuşturulur.

Akabinde sözleşme ve sigorta hizmeti resmiyete bağlanıp profesyonel paketleme aşamasına geçilir. Paketlenen tüm eşyalarınız büyük bir hassasiyet ile sizin için tahsis ettiğimiz aracımıza yüklenir. Yüklenen eşyalarınız, büyük bir dikkat ile yeni adresinize nakledilmek üzere yola çıkar.

Yeni adresinize ulaşıldığında yine aynı hassasiyet ile eşyalarınız dikkatlice paketlerinden çıkarılarak uygun gördüğünüz şekilde yerleştirilir. Önceden demontaj yapılan tüm mobilyalarınızın montajı da yapılarak, yeni işletmeniz kullanımınıza hazır bir şekilde tarafınıza teslim edilir.